<< Tarzetta cupularis, pecljata torilka | Gobe | Tephrocybe anthracophila, pogoriščna sivolistka >>
Tectélla patelláris (Fr.) Murrill (1915)
Rod: Tectella - pogačice
ZNAČILNOST: majhna gobica izgleda kot pogačica, ki zvonasto in z majhnim betom visi z vej dreves, pri tem koprena dalj časa zastira lističe, dokler ne poči in tedaj se pokažejo lističi, ki so centrično razvrščeni od sredine proti robu na spodnji strani klobuka.
KLOBUK: 0.5-3 cm v premeru, 0.5-1 cm visok, nepravilno okrogel, školjkaste oblike do poloblast ali tudi izbočen, star lahko tudi nekoliko sploščen, pod površino klobuka so lističi, ki izhajajo iz skupnega centra, je navidezno gladek, suh do rahlo viskozen, tudi rahlo higrofan, svetlo rjav do bledo okrast ali tudi lešnikovo rjav, lahko tudi barve mlečne kave ali rdeče-rjavkast, zakrivljeni robovi so vlaknato beli od ostankov koprene, ki se kot bobnič razteza čez cel klobuk, so gladki, bela koprena je elastična in vidna v mladosti ter kasneje prekriva klobuk, dokler se ne raztrga in tedaj na klobuku ostanejo beli ostanki, pogosto visi z vej kot zvonček in klobuki so usmerjeni proti tlom.
TROSOVNICA: lističi so dokaj gosti, centralno široko pritrjeni pod klobukom, z vmesnimi lističi proti robu, ponekod viličasti, dokaj debeli in v centru tesno razmaknjeni, mokri so rjavi, posušeni postajajo svetlo rjavi ali rumeno rjavi, povsem suhi pa so temno rjavi, ostrinka je gladka in enake barve, belkasta koprena dlje časa zastira lističe.
BET: do 2 mm visok in do 2 mm debel, je skoraj neopazno majhen ali pa ga tudi ni, z vrhom klobuka je priraščen na osnovo, pritrdilna točka je pogosto izvlečena kot pecelj, je enake barve kot klobuk.
MESO: belkasto do okrasto rjavo, žilavo elastično, tanko, suho je trdo, sprva nežnega sladkobnega in rahlo mokastega okusa, pozneje grenko, vonj je neznačilen.
TROSI: 3-5(lahko tudi do 10) x 1-1.6(ali do 6) µm, jajčasti do cilindrični, gladki, hialini, šibko amiloidni, alantoidni (oziroma v obliki vejic), trosni prah je belkast.
RASTIŠČE: raste kot saprofit v listnatih in mešanih gozdovih na odpadlih in trhlih vejah dreves, predvsem bukev, na štorih, skupinsko ali v grozdih in ena zraven druge ali ena nad drugo, uspeva celo leto, predvsem pa v rastni dobi pozno poleti ali zgodaj spomladi, redka.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna.
SINONIMI: Panellus patellaris (Fr.) Konrad & Maubl. (1937), Panus operculatus Berk. & M.A. Curtis (1859), Panus patellaris Fr. (1838), Pleurotus patellaris (Fr.) Pilát (1935), Pocillaria operculata (Berk. & M.A. Curtis) Kuntze (1898), Pocillaria patellaris (Fr.) Kuntze (1898), Scytinotus patellaris (Fr.) P. Karst. (1882), Tectella operculata (Berk. & M.A. Curtis) Murrill (1915), Tectella operculata var. latispora Lib.-Barnes (1981)
Foto: Bojan Rot.
Priprava opisa: Miro Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2605